27/08/2011 - 18:29 - Updated 27/08/2011 - 18:39

SP: 6 medalja za Kenijke

SP: 6 medalja za Kenijke - Atletika
Reuters

Prvog dana Svetskog prvenstva u atletici, koje se održava u Južnoj Koreji, atletičarke Kenije su pokupile sve medalje u maratonu i na 10.000 metara

Prvi put u istoriji se desilo da na svetskim prvenstvima ili olimpijskim igrama sva mesta na postolju u maratonskoj trci pripadnu atletičarkama ili atletičarima iz iste države.

Etiopljanka Bezuneš Bekele je vodila nakon 5 odnosno 10 kilometra, Atsede Bajsa nakon 15, a onda je vodstvo preuzela Priscah Jepto. Nakon dvadesetog pa do kraja gledali smo borbu između Priscah Jepto, Šaron Jemutai Čerop i Edne Ngeringvoni Kiplagat. Na kraju je slavila Edna Kiplagat, pobednica njujorškog maratona od prošle godine sa 2:28:43.

Drugo mesto je pripalo Priscah Jepto sa 2:29:00, dok je treća Šaron Jemutai Čerop (2:29:14). Najveća etiopska uzdanica osvajačica bronzane medalje na SP-u u Berlinu, Aselefec Mergia nije izdržala do kraja, odustala je.

Svoju dominaciju Kenijke su nastavile i u trci na 10.000 metara. Vivian Čeruiot osvojila je naslov svetske prvakinje na 10,000 metara u vremenu 30:48.98 minuta. Srebro i bronzu su osvojile njene zemljakinje Sali Kipiego (30:50.04) i braniteljica titule u ovoj disciplini od pre dve godine iz Berlina Linet Masai (30:53.59).

Kenijska reprezentacija savršeno je pripremila taktiku za trku, a to je rezultiralo njihovim apsolutnim trijumfom, jer je i četvrto mesto osvojila Priscah Jepleting Čerono.

Čeruiot, svetska prvakinja iz Berlina na 5000 metara, u Daegu je stigla sa namerom da osvoji zlatne medalje u obe dugoprugaške discipline, na 5000 i 10,000 metara. Nakon uspeha na dužoj stazi, preostaje joj još da u petak pokuša obraniti naslov na kraćoj.

Let diska 60,45m bio je dovoljan da se Dragana Tomašević plasira se u finale Svetskog prvenstva u južnokorejskom gradu Daeguu. To je bio osmi rezultat u kvalifikacijama.

U prvom pokušaju ostvarila je upravo 60,45 metara, a u druga dva je prestupila, ali joj je i to bilo dovoljno za plasman u finale u nedelju.

Prva u kvalifikacijama bila je Nadin Miler iz Nemačke sa 65,54.

Od reprezentativaca iz Srbije nastupao je i Mihail Dudaš u desetoboju. On je posle tri discipline sakupio 2.530 bodova.

Trebalo je da nastupi i Ivana Španović u skoku udalj, ali je povredila zglob i odustala od takmičenja.

Atletika - Oskar Pistorijus odveden u zatvor

Južnoafriči paraolimpijac, Oskar Pistorijus je osuđen na pet godina zatvora nakon što je proglašen krivim za ubistvo svoje devojke Rive Stinkamp.

Pistorijus kriv za ubistvo iz nehata - Atletika

Atletika - Pistorijus kriv za ubistvo iz nehata

Južnoafrički paraolimpijac, Oskar Pistorijus je suočen sa maksimalnom kaznom od 15 godina, nakon što je proglašen krivim za ubistvo Rive Stenkemp.

Britancima pet zlata za kraj Evropskog prvenstva - Atletika

Atletika - Britancima pet zlata za kraj Evropskog prvenstva

Poslednji dan takmičenja u Cirihu, prošao je u znaku britanske atletike i veličanstvenog Mo Faraha.

Perković i Lavileni osvojili treće uzastopno zlato - Atletika

Atletika - Perković i Lavileni osvojili treće uzastopno zlato

Hrvatska bacačica diska, Sandra Perković je i na trećem uzastopnom šampionatu Evrope osvojila zlatnu medalju, kao i skakač s' motkom Francuz Lavileni

Neuhvatljiva Šipers, svetski rekord Diniza - Atletika

Atletika - Neuhvatljiva Šipers, svetski rekord Diniza

Na Evropskom prvenstvu u Cirihu, Holanđanka Dafne Šipers slavila je i na 200m, dok je francuski hodač Johan Diniz oborio svetski rekord na 50 kilometra.

Podvig Jelače, srebro za Srbiju - Atletika

Atletika - Podvig Jelače, srebro za Srbiju

Tatjana Jelača je osvojila srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu u Cirihu u disciplini bacanje koplja, hicem koji je samo 20cm bio kraći od pobedničkog.

Skinuo dres i ostao bez zlata na 3000m stipl - Atletika

Atletika - Skinuo dres i ostao bez zlata na 3000m stipl

Francuski atletičar Mahidin Benabada je pre cilja krenuo u proslavu osvajanja trećeg zlata na evropskim prvenstvima, ali ga je skidanje majice koštalo medalje.

Ivana skočila do srebra u Cirihu - Atletika

Atletika - Ivana skočila do srebra u Cirihu

Srpska atletičarka Ivana Španović osvojila je drugo mesto na Evropskom prvenstvu u Cirihu, skokom 6.81m u prvoj seriji.

Šipers zlatna na 100m, tri zlata za Britaniju - Atletika

Atletika - Šipers zlatna na 100m, tri zlata za Britaniju

Kiša i vetar su poremetili satnicu drugog atletskog dana na Evropskom prvenstvu u Cirihu, ali su održana sva planirana takmičenja.

IAAF Evropsko prvenstvo u Cirihu - Atletika

Atletika - IAAF Evropsko prvenstvo u Cirihu

U utorak 12. avgusta startuje smotra najboljih atletičara Evrope u Cirihu, a Eurosport će direktno pratiti kompletno takmičenje.