27/08/2011 - 18:29 - Updated 27/08/2011 - 18:39

SP: 6 medalja za Kenijke

SP: 6 medalja za Kenijke - Atletika
Reuters

Prvog dana Svetskog prvenstva u atletici, koje se održava u Južnoj Koreji, atletičarke Kenije su pokupile sve medalje u maratonu i na 10.000 metara

Prvi put u istoriji se desilo da na svetskim prvenstvima ili olimpijskim igrama sva mesta na postolju u maratonskoj trci pripadnu atletičarkama ili atletičarima iz iste države.

Etiopljanka Bezuneš Bekele je vodila nakon 5 odnosno 10 kilometra, Atsede Bajsa nakon 15, a onda je vodstvo preuzela Priscah Jepto. Nakon dvadesetog pa do kraja gledali smo borbu između Priscah Jepto, Šaron Jemutai Čerop i Edne Ngeringvoni Kiplagat. Na kraju je slavila Edna Kiplagat, pobednica njujorškog maratona od prošle godine sa 2:28:43.

Drugo mesto je pripalo Priscah Jepto sa 2:29:00, dok je treća Šaron Jemutai Čerop (2:29:14). Najveća etiopska uzdanica osvajačica bronzane medalje na SP-u u Berlinu, Aselefec Mergia nije izdržala do kraja, odustala je.

Svoju dominaciju Kenijke su nastavile i u trci na 10.000 metara. Vivian Čeruiot osvojila je naslov svetske prvakinje na 10,000 metara u vremenu 30:48.98 minuta. Srebro i bronzu su osvojile njene zemljakinje Sali Kipiego (30:50.04) i braniteljica titule u ovoj disciplini od pre dve godine iz Berlina Linet Masai (30:53.59).

Kenijska reprezentacija savršeno je pripremila taktiku za trku, a to je rezultiralo njihovim apsolutnim trijumfom, jer je i četvrto mesto osvojila Priscah Jepleting Čerono.

Čeruiot, svetska prvakinja iz Berlina na 5000 metara, u Daegu je stigla sa namerom da osvoji zlatne medalje u obe dugoprugaške discipline, na 5000 i 10,000 metara. Nakon uspeha na dužoj stazi, preostaje joj još da u petak pokuša obraniti naslov na kraćoj.

Let diska 60,45m bio je dovoljan da se Dragana Tomašević plasira se u finale Svetskog prvenstva u južnokorejskom gradu Daeguu. To je bio osmi rezultat u kvalifikacijama.

U prvom pokušaju ostvarila je upravo 60,45 metara, a u druga dva je prestupila, ali joj je i to bilo dovoljno za plasman u finale u nedelju.

Prva u kvalifikacijama bila je Nadin Miler iz Nemačke sa 65,54.

Od reprezentativaca iz Srbije nastupao je i Mihail Dudaš u desetoboju. On je posle tri discipline sakupio 2.530 bodova.

Trebalo je da nastupi i Ivana Španović u skoku udalj, ali je povredila zglob i odustala od takmičenja.

Atletika - IAAF Svetsko juniorsko prvenstvo u Južinu

Eurosport, kao dokazani prijatelj atletike, pratiće takmičenje najboljih juniora (sportisti koji 31. decembra 2014. imaju 19 i manje godina),

Sprinterima ublažena kazna zbog dopinga - Atletika

Atletika - Sprinterima ublažena kazna zbog dopinga

Jamajčanski sprinteri, Asafa Pauel i Šeron Simson mogu da se vrate takmičenjima, nakon što je Sud za arbitražu u sportu redukovao kaznu sa 18 na šest meseci.

Španović bronzana, zlato za američku štafetu - Atletika

Atletika - Španović bronzana, zlato za američku štafetu

Poslednjeg takmičarskog dana na Svetskom dvoranskom prvenstvu u Sopotu, Ivana Španović je ponovila uspeh iz Moskve i osvojila je bronzanu medalju.

Španović u finalu, deoba zlata u skoku u vis - Atletika

Atletika - Španović u finalu, deoba zlata u skoku u vis

Srpska atletičarka Ivana Španović je izborila finalno nadmetanje na Svetskom dvoranskom prvenstvu u atletici, koje se održava u Sopotu u Poljskoj.

SP: Vajtning odbranio titulu, Broersen zlatna petobojka - Atletika

Atletika - SP: Vajtning odbranio titulu, Broersen zlatna petobojka

Prvog dana takmičenja na Svetskom dvoranskom prvenstvu u Sopotu, u Poljskoj su podeljene medalje u bacanju kuge i u petoboju za atletičarke.

Kempbel-Braun ipak nije dopingovana - Atletika

Atletika - Kempbel-Braun ipak nije dopingovana

Odlukom Suda za arbitražu u sportu u Lozani, ukinuta je suspenzija Veronike Kempbel-Braun.

Isinbajeva je sportistkinja godine - Atletika

Atletika - Isinbajeva je sportistkinja godine

Svetska rekorderka u skoku sa motkom, Jelena Isinbajeva je proglašena ruskom sportistkinjom godine u izboru sportskih novinara Rusije.

Jamajčani su atletičari sezone - Atletika

Atletika - Jamajčani su atletičari sezone

Jamajčani Jusein Bolt i Šeli-En Frejzer-Prajs su proglašeni na IAAF gala svečanosti u Monaku za najbolje atletičare u minuloj sezoni.

Maraton u Njujorku - Atletika

Atletika - Maraton u Njujorku

Maraton u Njujorku je zakazan za 3. novembar, a Eurosport će direktno pratiti kompletno takmičenje, koje počinje u 15.30 (CET).

Kipsang oborio svetski rekord u Berlinu - Atletika

Atletika - Kipsang oborio svetski rekord u Berlinu

Kenijac Vilson Kipsang je za 15 sekundi popravio svetski rekord, što mu je donelo trijumf na maratonu u Berlinu