19/11/2010 - 13:55 - Updated 19/11/2010 - 13:57

F1: Italijanski ministar traži smene u Ferariju

Ministar o Ferariju - Formula 1
AP/LaPresse

Ministar bez portfelja u vladi Italije Roberto Kalderoli zatražio je od predsednika Ferarija Luke di Montecemola da podnese ostavku zbog, kako je rekao, sramnog završetka šampionata Formule jedan.

Vozač Ferarija Fernando Alonso bio je favorit za osvajanje šampionske titule u Formuli jedan, pošto je pre poslednje trke Formule jedan u Abu Dabiju, imao 15 poena više od Sebastijana Fetela iz Red Bula.

Zbog loših odluka iz boksa Ferarija i pozivanja u boks, Alonso je trku završio na sedmom mestu, što je iskoristio 23-godišnji Fetel i pobedom u Abu Dabiju osvojio titulu. On je tako postao najmlađi šampion u istoriji Formule jedan.

Kalderoli je okrivio Luku di Montecemola za neuspeh Ferarija.

– On je kriv što se svi Italijani kao navijači Ferarija danas stide. Strategija ulaska u boks je bila sasvim pogrešna, neko za to mora da odgovara, a to je Montecemolo. On bi odmah trebalo da ode iz Ferarija, da nam ne nanosi štetu – rekao je Kalderon.

Timski direktor Ferarija Stefano Domenekali priznao je da je ekipa na trci u Abu Dabiju napravila tri taktičke greške.

Oni su smatrali da Alonso mora da se bori za poziciju sa Markom Veberom iz Red Bula, umesto sa Fetelom, tim nije predvideo koliko će izdržati meke gume, što je dovelo do loše strategije pozivanja u boks i što nije uračunao moguće teškoće u obilaženju sporijih vozila u završnici trke.

Titulu u konkurenciji konstruktora osvojio je Red Bul, a Ferari je drugu godinu uzastopno ostao bez titule.

Poslednji koji je osvojio titulu za Ferari je Kimi Raikonen, koji je trijumfovao u šampionatu 2007. godine.

*LINK - Formula 1

Spektakl na Hungaroringu, trijumf Rikarda - Formula 1

Formula 1 - Spektakl na Hungaroringu, trijumf Rikarda

Fantastična trka Formule 1 je viđena u Mađarskoj, a do pobede u samoj završnici došao je australijski vozač Danijel Rikardo.

Rozberg na polu u Mađarskoj, peh Hamiltona - Formula 1

Formula 1 - Rozberg na polu u Mađarskoj, peh Hamiltona

Nemac Niko Rozberg startovaće sa pol pozicije u 11. trci šampionata Formule 1, koja će za Veliku nagradu Mađarske biti vožena u Hungaroringu.

Rozberg slavio i u Nemačkoj - Formula 1

Formula 1 - Rozberg slavio i u Nemačkoj

Niko Rozberg je nastavio sa dominacijom u Formuli 1, osvojio je Veliku nagradu Nemačke pred svojim sunarodnicima u Hokenhajmu.

Hamilton brži od Rozberga u Hokenhajmu - Formula 1

Formula 1 - Hamilton brži od Rozberga u Hokenhajmu

Britanac Luis Hamilton je ostvario najbolje vreme na drugom treningu za Veliku nagradu Nemačke.

Mercedes na pol poziciji u Nemačkoj - Formula 1

Formula 1 - Mercedes na pol poziciji u Nemačkoj

Niko Rozberg osvojio je danas pol poziciju trke za Veliku nagradu Nemačke u Formuli jedan.

Hamilton startuje sa 20. pozicije - Formula 1

Formula 1 - Hamilton startuje sa 20. pozicije

Na Velikoj nagradi Nemačke, koja se vozi u Hokenhajmu, Luis Hamilton će zbog problema sa menjačem startovati tek sa 20. pozicije.

Niko Rozberg produžio ugovor sa Mercedesom - Formula 1

Formula 1 - Niko Rozberg produžio ugovor sa Mercedesom

Nemački vozač Formule 1, sin čuvenog Keke Rozberga, potpisao je "višegodišnji" produžetak ugovora sa Mercedesom.

Hamilton slavio na svom terenu, težak udes Raikonena - Formula 1

Formula 1 - Hamilton slavio na svom terenu, težak udes Raikonena

Britanac Luis Hamilton slavio je na devetoj trci Formule 1 i osvojio je Veliku nagradu Velike Britanije, koja je vožena u Silverstonu.

Rozberg na pol poziciji u Silverstounu - Formula 1

Formula 1 - Rozberg na pol poziciji u Silverstounu

Lider generalnog plasmana Formule 1, Nemac Niko Rozberg startovaće Veliku nagradu Velike Britanije sa prve startne pozicije.

Dvostruka pobeda Mercedesa u Austriji - Formula 1

Formula 1 - Dvostruka pobeda Mercedesa u Austriji

Nemac Niko Rozberg se učvrstio na liderskoj poziciji u generalnom plasmanu Formule 1, nakon što je u Špilbergu osvojio Veliku nagradu Austrije.