20/05/2012 - 09:09 - Updated 20/05/2012 - 15:07

Čelsi je šampion Evrope

Čelsi je šampion Evrope - Fudbal
Reuters

U utakmici finala Lige Šampiona, u kojoj je Bajern bio bolji tim, Čelsi je posle izvođenja jedanaesteraca slavio na Alijanc Areni u Minhenu

Didije Drogba, koji je postigao izjednačujući pogodak za Čelsi dva minuta pre kraja meča, je poslednji udarac pete penal serije poslao u suprotan ugao gola Manuela Nojera, dok je pre njega Bastijan Švajnštajger pogodio stativu.

Bajern je igrao na domaćem terenu i od prvog minuta je bio u žestokoj ofanzivi, koja je dala rezultat tek u 83. minutu kada je Tomas Miler glavom pogodio mrežu Petra Čeha.

Minuti su delili Bavarce od novog trofeja šampiona Evrope, prvog posle 2001. godine, ali je posle izvedenog kornera, Drogba glavom poslao neuhvatljivu loptu u gol Bajerna.

Četvorostruki šampioni Evrope su bili vidno uzdrmani i već u ranoj vazi produžetaka su prokockali priliku da povedu. Riberija je u kaznenom prostoru oborio Drogba, a Arijen Roben nije uspeo da savlada maestralnog Čeha, koji je obranio svoj gol.

2008. godine Čelsi je izgubio u finalu Lige šampiona od Mančester Junajteda posle izvođenja jedanaesteraca, ali su ove godine ostali pribrani i doneli Londonu prvu titulu evropskog šampiona.

Sam meč je više bio dramatičan nego izvanredan. Obe strane su bile oslabljene zbog povreda igrača i suspenzija. Čelsi je igrao bez Terija, Ramiresa, Raula Meireleša, Baneta Ivanovića.

Bajern je dominirao većim delom meča, a Čelsi je primenio sličnu strategiju kao i protiv Barselone u polufinalu, ali njihove kontre nisu bile tako efikasne protiv Nemaca.

Tek u 82. minutu je matiran Čeh, nakon što je izvanrednom Ešliju Kolu pobegao Miler, a do tog trenutka je Čelsi samo jednom poslao šut u okvir gola Bajerna. Tada je udarac Salamona Kalua rutinski odbranio Manuel Nojer. Tokom meča je i Mario Gomez imao dve sjajne prilike ali se Nemac nije najbolje snašao u situaciji pod pritiskom.

Huan Mata je izvao korner dva minuta pre kraja, Drogba se sjajno oslobodio i još bolje glavom zahvatio loptu, koja je od ruke Nojera završila u gornjem desnom uglu njegovog gola.

U regularnom delu meča su dominirali domaćini, međutim u produžetcima su snage bile izjednačene.

Pored neiskorišćenog penala, Bajern je imao izglednu priliku preko Ivice Olica, koji nije iskoristio kašnjenje Žozea Bosingve, koji je igrao umesto Baneta Ivanovica

Penal rulet je otvorio Huan Mata, koji retko kad odigra 90 minuta, a sinoć je igrao svih 120. Njegov šut sa bele tačke je odbranio Nojer.

Izvanredni Filip Lam je doveo u prednost Bavarce, za Čeha neuhvatljivim projektilom, a posle njega su uspešni bili i Gomez i Nojer. Kod sva tri pogotka, Čeh je intervenisao na pravu stranu ali su šutevi bili strahoviti.

Veliku prisebnost su pokazali David Luiz i Frank Lampard, koji su pogodili za Čelsi, dok je Ivica Olić prvi promašio, odnosno Čeh je najzad odbranio i to jednom rukom.

Kol je rutinski poslao loptu u nojerovu mrežu, a u poslednjoj seriji su ostali Švajnštajger i Drogba. Nemac je matirao Čeha, ali je stativa odbila loptu u polje, dok je Drogba pogotkom otpočeo slavlje Engleza.

Postoji velika verovatnoća da je to bio poslednji kontakt sa loptom Didijea Drogbe u dresu Čelsija, jer se očekuje da 33-godišnji igrač ode u "polu penziju" u neku bogatu stranu ligu.

Ovakav završetak sezone se Bajernu dešava treći put; ostali su bez titule u Evropi i u Nemačkoj, a i bez trofeja za pobednika nemačkog kupa.

Ovo je bio i njihov treći poraz u finalima Lige šampiona. 1999. godine su izgubili od Mančestera kada su ih takođe minuti delili od trijumfa

*LINK - Fudbal

Remi Partizana na startu Lige Evrope - Fudbal

Fudbal - Remi Partizana na startu Lige Evrope

Fudbaleri Partizana su osvojili bod na domaćem terenu u prvoj utakmici Lige Evrope, nakon što su sa Totenhemom odigrali bez golova.

LŠ: Goleada u prvom kolu, Bajern slavio u finišu - Fudbal

Fudbal - LŠ: Goleada u prvom kolu, Bajern slavio u finišu

Drugi takmičarski dan prvog kola Lige šampiona doneo je mnogo uzbuđenja, četiri remija i mnogo golova.

LŠ: Džerard spasio Liverpul, iznenađenje u Pireju - Fudbal

Fudbal - LŠ: Džerard spasio Liverpul, iznenađenje u Pireju

Počela je nova sezona Lige šampiona, branilac titule je postigao pet golova, dok je vicešampion pao na gostovanju u Atini.

UEFA Omladinska liga šampiona na Eurosportu - Fudbal

Fudbal - UEFA Omladinska liga šampiona na Eurosportu

Eurosport i u predstojećoj sezoni pratiće utakmice UEFA Omladinske lige šampiona, takmičenja mladih selekcija evrospkih fudbalskih klubova.

BL: Borusije ubedljive, šampion siguran - Fudbal

Fudbal - BL: Borusije ubedljive, šampion siguran

U 3. kolu Bundeslige Neven Subotić i Miloš Jojić su aktivno učestvovali u trijumfu Borusije Dortmund nad Frajburgom.

BL: Šest golova na startu trećeg kola - Fudbal

Fudbal - BL: Šest golova na startu trećeg kola

Lider Bundeslige, Bajer iz Leverkuzena je na svom terenu remizirao sa Verderom iz Bremena, nakon dramatične utakmice u kojoj je viđeno šest pogodaka.

Ćavi odbio poziv Gvardiole - Fudbal

Fudbal - Ćavi odbio poziv Gvardiole

As Barselone je otkrio da je tokom prelaznog roka odbio poziv Pepa Gvardiole da se iz Katalonije preseli u Bavarsku.

EP: Kiprani utišali Zenicu - Fudbal

Fudbal - EP: Kiprani utišali Zenicu

Reprezentacija Kipra je neočekivano pokupila ceo plen sa gostovanja u Zenici, jer su savladali Bosnu i Hercegovinu rezultatom 2:1.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo - Fudbal

Fudbal - Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo

Drugog kvalifikacionog dana za Šampionat Evrope u Francuskoj, Rusija je na svom terenu deklasirala Lihtenštajn, a Englezi su preživeli neugodno gostovanje.

EP: Albanija slavila u Portugalu - Fudbal

Fudbal - EP: Albanija slavila u Portugalu

Počele su kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u fudbalu, koje će se 2016. godine održati u Francuskoj.