09/09/2011 - 08:21 - Updated 09/09/2011 - 09:24

EP: Grci dobili Slovence, a Rusi Fince

Grci dobili Slovence - Košarka
Reuters

U prvom kolu druge faze takmičenja, Grčka je bila bolja od Slovenije (60:69), Rusija je prema svim očekivanjima bila bolja od Finske (79:60)

Slovenija krenula vodstvom od četiri razlike prednosti (4:0) u utakmicu protiv Grčke. Pa ipak su izgubili prvu četvrtinu (13:18). Već u drugom periodu, u 12. minutu, 11 razlike je bilo za Grke (15:26). Za tako dobru igru protiv Slovenaca najzaslužniji su bili Zisis i Bourousis. Do kraja poluvremena prednost raste jer su Slovenci promašili čak 11 šuteva za tri poena (25:37).

Već u četvrtom minutu nastavka Slovenija prilazi na 6 poena (35:41). Lakovič i Begić nastavljaju sa dobrom igrom koja se ogleda u seriji (18:7) za Sloveniju. Već tada prilaze Grcima na samo poen zaostatka (43:44). Rezultat trećeg perioda je 21:7. Sve ovo je nagoveštavalo još uzbudljiviju završnicu u poslednjem periodu.

Ovo stizanje zaostatka kao da je umorilo Slovence koji početkom četvrte četvrtine svoje prve poene pogađaju tek pred kraj 4. minuta tog perioda. Međutim Lakovič trojkom i Dragič sa dva poena ponovo dovode svoj tim u vodstvo. Uzvraća Bourousis zakucavanjem za 57:58. Nakon toga Begić promašuje oba slobodna, a Zisis trojkom povečava na 57:61. Lakovič i Dragič uzvračaju ali sva nadanja Slovenaca u dobar rezultat svojim trojkama uništavaju Fotsis i Zisis. Bramos je u poslednjoj sekundi zakucao za pobedu Grčke (60:69).

Zisis je bio najbolji igrač i strelac susreta sa 19 poena i 5 skokova. U redovima Slovenije, Lakovič 14, Dragič i Lorbek po 10 poena. Begić je imao 12 skokova i 8 postignutih poena.

U drugoj utakmici 1. kola druge faze Eurobasketa u Litvaniji, Rusija je prema svim očekivanjima bila bolja od Finske (79:60). Pobeda ekipe koju predvodi selektor Blat niti jednog trenutka nije dolazila u pitanje.

Da je grupa E mnogo bolja i kvalitetnija od grupe F znali smo već pre otvaranja drugog dela Eurobasketa u Litvaniji. Ali, koliko je grupa F loša, pokazao je meč između Rusije i Finske.

Sve je bilo jasno još na kraju prvog poluvremena, koje je završeno rukometnim rezultatom (33:20). Ako svemu ovome dodamo da koš pre odmora čak tri minuta ni jedna ekipa nije pogodila onda je sve jasno.

Čak 31 put su na koš Rusije šutirali igrači Finske tokom tog prvog dela. Pogodili su samo 7 udaraca od svih tih pokušaja (22,6%). Sa druge strane selektor Rusije David Blat, Amerikanac sa izraelskim pasošem svojom nervozom je pokazao da nije zadovoljan prikazanom igrom u fazi napada. Odbranom da, jer Finci su pogodili samo 20 poena u tih prvih 20 minuta. Ruska odbrana za njih je jednostavno bila zid u koji su se zabili svom silinom.

U drugom delu utakmice Rusija lagano dolazi do 20 razlike. Razliku održavaju do samoga kraja i pobede od 19 razlike (79:60). Kada se sagleda statistika ove utakmice jasno je na koji način Rusi nisu dozvolili iznenađenje. Kada su u pitanje asistencije, Rusija ih je imala čak 21, dok su Finci imali samo 9. Ukradene lopte, čak 14, Rusima su donele lagane poene. Blokade, 6:0 u korist pobednika čitavu stvar je samo olakšao. Ono što Blata treba zabrinuti, to je 19 izgubljenih lopti, što je zaista veliki broj kada je Rusija u pitanju.

Za Rusiju Kirilenko je postigao 14 poena, Šved je dodao 12, dok su Mozgov i Vorontsevič dodali po 11. U sastavu poraženih Haf 14, Li i Raniko po 11, te Koponen 10 poena.

*LINK - Košarka

Evrokup na Eurosportu 2 - Košarka

Košarka - Evrokup na Eurosportu 2

I u novoj sezoni Evrokupa, Eurosport 2 će drektno pratiti dešavanja na košarkaškim terenima širom Evrope.

Vicešampion siguran na startu - Košarka

Košarka - Vicešampion siguran na startu

Prošlosezonski finalista Evrolige, madridski Real je na svom terenu savlado Žalgiris 80:71.

Moćna Zvezda na startu Evrolige - Košarka

Košarka - Moćna Zvezda na startu Evrolige

Crvena zvezda je zabeležila, pred svojom publikom, ubedljivu pobedu protiv turskog Galatasaraja, rezultatom 76:68.

Partizan porazom startovao Evrokup - Košarka

Košarka - Partizan porazom startovao Evrokup

Ekipa beogradskog Partizana je ubedljivo poražena na gostovanju u Litvaniji, gde je domaći Lijetuvos Ritas slavio rezultatom 92:65 (31:20, 17:8, 23:25, 22:11).

Ništa novo, Amerikanke su šampionke sveta - Košarka

Košarka - Ništa novo, Amerikanke su šampionke sveta

Košarkašice SAD su odbranile titulu pobedom nad Špankinjama 77:64 u finalu Svetskog prvenstva, dok su Australijanke deklasirale Turkinje za treće mesto.

Uniks preokretom izborio Evroligu - Košarka

Košarka - Uniks preokretom izborio Evroligu

Uniks je plasman u Evroligu izborio pobedom u finalu kvalfikacionog turnira nad Asvelom rezultatom 88:79 (22:20, 17:33, 25:11, 24:15).

Polufinalni dan kvalifikacija za Evroligu - Košarka

Košarka - Polufinalni dan kvalifikacija za Evroligu

Kvalifikacioni turnir za Evroligu ulazi u završnu fazu, Hapoel, Uniks, Asvel i Strazbur bore se za jedno mesto u najelitnijem klupskom takmičenju u Evropi.

Amerikanci šampioni, Srbi junaci Mundobasketa - Košarka

Košarka - Amerikanci šampioni, Srbi junaci Mundobasketa

Košarkaška reprezentacija SAD, očekivano je osvojila zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u Španiji, pobedom 129:92 nad selekcijom Srbije.