30/07/2011 - 10:44 - Updated 30/07/2011 - 10:53

Lohte naslednik Felpsa

Lohte naslednik Felpsa - Plivanje
AFP

Dve zlatne medalje u jednom danu za Amerikanca i druga "podela" zlata su obeležili takmičarski dan na Svetskom prvenstvu u Šangaju

Rajan Lohte nastavlja svoju dominaciju na SP u Šangaju. Treće zlato je osvojio na 200 m leđno s vremenom 1:52.96. Lohte je već uzeo zlato na 200 m slobodno i na 200 mešovito.

U petak je u finalu bio brži od Japanca Riosuke Irie (1:54.11), bronzanog na 100 m. Amerikanac Tajler Clari je bio treći sa vremenom 1:54.69.

Nakon što su zlato podelili na 100 leđno Džeremyi Stravius i Kamil Lakort, to isto su napravile Dankinja Žanet Otesen i Beloruskinja Aliaksandra Herasimenia na 100 slobodno. Zlato su podelile sa vremenom 53.45 sekundi. Treća je bila Ranomi Kromovidjojo (53.66) iz Holandije.

Nova svetska prvakinja na 200m presno je olimpijska pobednica iz Pekinga, Rebeka Soni. Amerikanka je osigurala zlato sa 2:21.47. Ruskinja Julija Efimova osvojila je svoju prvu medalju s nekog velokog takmičenja osvojivši srebro (2:22.22), dok je bronza pripala Kanađanki Marti Mek Kejb (2:24.81).

Još jedan plivač je odbranio naslov u Šangaju. Mađar Daniel Gjurta je novi stari svetski prvak na 200 metara prsno.

Na kraju dana je već po pravilu stigla još jedna trka štafeta, 4x200 metara. Zlato su Amerikancima osigurali Majkl Felps, Peter Vanderkaj, Ričard Berens i Rajan Lohte. Felps je plivao svoju deonicu 1:45.53, Vanderkaj je išao 1:46.07, Berens 1:46.51, a priču je zaključio Lohte sa 1:44.56, za krajnjih 7:02.67. Francuzi su završili kao drugi (7:04.81), Kinezi su se zadovoljili bronzom (7:05.67).

Plivanje - Stjepanović osvojio i zlato na Evropskom prvenstvu

Srpski plivač Velimir Stjepanović je nakon osvajanja bronzane medalje, na Evropskom prvenstvu u malim bazenima osvojio zlato na 200m leptir.

Stjepanović doplivao do bronze - Plivanje

Plivanje - Stjepanović doplivao do bronze

Srpski plivač Velimir Stjepanović je osvojio bronzanu medalju na 400 metara slobodnim stilom, na Evropskom prvenstvu u malim bazenima.

Istorijski trijumf Misi Frenklin - Plivanje

Plivanje - Istorijski trijumf Misi Frenklin

Amerikanka Misi Frenklin je ušla u istoriju kao prva plivačia koja je na svetskom prvenstvu osvojila čak šest zlatnih medalja.

Treće zlato za Sunga, iznenadio Seto - Plivanje

Plivanje - Treće zlato za Sunga, iznenadio Seto

Poslednji takmičarski dan u Barseloni je doneo mnoga iznenađenja, od kojih je najveće diskvalifikacija američke štafete, kao i pobeda Japanca Setoa.

Drugo zlato za Jefimovu, rekorderka srebrna - Plivanje

Plivanje - Drugo zlato za Jefimovu, rekorderka srebrna

Julija Jefimova je na svom poslednjem nastupu na Svetskom prvenstvu u Barseloni osvojila zlatnu medalju u disciplini 50 metara prsno.

Veče svetskih rekorda - Plivanje

Plivanje - Veče svetskih rekorda

Pretposlednjeg dana Svetskog prvenstva, oborena su tri svetska rekorda, od čega su dva pala u večernjem delu programa.

Oboren rekord na 50 metara prsno - Plivanje

Plivanje - Oboren rekord na 50 metara prsno

Ruska plivačica Julija Jefimova oborila je rekord u disciplini 50 metara prsnim stilom na Svetskom prvenstvu u Barseloni.

Svemoćni Lohti, prekinut niz Frenklinove - Plivanje

Plivanje - Svemoćni Lohti, prekinut niz Frenklinove

Amerikanac Rajan Lohti je u samo dva sata osvojio dva zlata i izborio finalnu trku, a Misi Frenklin nije uspela da dođe do četvrtog zlata na SP u Barseloni.

Misi Frenklin osvojila peto zlato i ušla u istoriju - Plivanje

Plivanje - Misi Frenklin osvojila peto zlato i ušla u istoriju

Osvajanjem pete zlatne medalje na SP u Barseloni, u disciplini 200 metara leđno, Misi Frenklin je izjednačila rekord po broju osvojenih zlatnih medalja.

SP: Magnusen odbranio titulu - Plivanje

Plivanje - SP: Magnusen odbranio titulu

Australijanac Džejms Magnusen je odbranio titulu u "kraljevskoj" disciplini na Svetskom prevenstvu u Barseloni.