06/08/2012 - 17:47 - Updated 06/08/2012 - 18:01

Kopija medalje za pokojnog rivala

Kopija medalje za Oena - Plivanje
Reuters

Kada su se plivači postrojili za finale 100m prsno, više se razmišljalo o tome ko nije tu nego ko će se takmičiti

Šampion sveta Aleksandar Dale Oen iz Norveške bi bio jedan od glavnih favorita na 100 metara, a na distanci od 200 m bi konkurisao za neku od medalja, ali je njegov život tragično ugašen u Aprilu kao posledica srčanog udara.

Mađar Danijel Đurta, koji je u Londonu pobedio na 200 metara, ponudio je da se napravi kopija njegove medalje i da se pošalje porodici Dale Oena u znak velikog poštovanja i sećanja.

"Postali smo dobri prijatelji ove godine. Siguran sam da bi on trijumfovao na 100 metara ovde u Londonu", rekao je mađarski plivač i dodao,"ovo je najmanje što mogu da uradim da odam poštu mom prijatelju."

Bjern Soleng, generalni sekretar Norveške plivačke federacije, je u ime porodice rekao da je siguran da će oni mnogo ceniti ovaj gest.

Dale Oen je izvojevao veoma emotivnu pobedu na Svetskom prvenstvu prošle godine, nekoliko dana posle užasne tragedije u kojoj je ubijeno 77 njegovih sunarodnjaka u terorističkom napadu.

Južnoafrikanac Kameron van der Burg, koji je u Londonu slavio na 100 metara, takođe je svoju pobedu posvetio Oenu.

*LINK - Plivanje

Stjepanović osvojio i zlato na Evropskom prvenstvu - Plivanje

Plivanje - Stjepanović osvojio i zlato na Evropskom prvenstvu

Srpski plivač Velimir Stjepanović je nakon osvajanja bronzane medalje, na Evropskom prvenstvu u malim bazenima osvojio zlato na 200m leptir.

Stjepanović doplivao do bronze - Plivanje

Plivanje - Stjepanović doplivao do bronze

Srpski plivač Velimir Stjepanović je osvojio bronzanu medalju na 400 metara slobodnim stilom, na Evropskom prvenstvu u malim bazenima.

Istorijski trijumf Misi Frenklin - Plivanje

Plivanje - Istorijski trijumf Misi Frenklin

Amerikanka Misi Frenklin je ušla u istoriju kao prva plivačia koja je na svetskom prvenstvu osvojila čak šest zlatnih medalja.

Treće zlato za Sunga, iznenadio Seto - Plivanje

Plivanje - Treće zlato za Sunga, iznenadio Seto

Poslednji takmičarski dan u Barseloni je doneo mnoga iznenađenja, od kojih je najveće diskvalifikacija američke štafete, kao i pobeda Japanca Setoa.

Drugo zlato za Jefimovu, rekorderka srebrna - Plivanje

Plivanje - Drugo zlato za Jefimovu, rekorderka srebrna

Julija Jefimova je na svom poslednjem nastupu na Svetskom prvenstvu u Barseloni osvojila zlatnu medalju u disciplini 50 metara prsno.

Veče svetskih rekorda - Plivanje

Plivanje - Veče svetskih rekorda

Pretposlednjeg dana Svetskog prvenstva, oborena su tri svetska rekorda, od čega su dva pala u večernjem delu programa.

Oboren rekord na 50 metara prsno - Plivanje

Plivanje - Oboren rekord na 50 metara prsno

Ruska plivačica Julija Jefimova oborila je rekord u disciplini 50 metara prsnim stilom na Svetskom prvenstvu u Barseloni.

Svemoćni Lohti, prekinut niz Frenklinove - Plivanje

Plivanje - Svemoćni Lohti, prekinut niz Frenklinove

Amerikanac Rajan Lohti je u samo dva sata osvojio dva zlata i izborio finalnu trku, a Misi Frenklin nije uspela da dođe do četvrtog zlata na SP u Barseloni.

Misi Frenklin osvojila peto zlato i ušla u istoriju - Plivanje

Plivanje - Misi Frenklin osvojila peto zlato i ušla u istoriju

Osvajanjem pete zlatne medalje na SP u Barseloni, u disciplini 200 metara leđno, Misi Frenklin je izjednačila rekord po broju osvojenih zlatnih medalja.

SP: Magnusen odbranio titulu - Plivanje

Plivanje - SP: Magnusen odbranio titulu

Australijanac Džejms Magnusen je odbranio titulu u "kraljevskoj" disciplini na Svetskom prevenstvu u Barseloni.