08/06/2012 - 19:16 - Updated 08/06/2012 - 21:20

Novak odličan, Federer loš

Novak odličan, Federer loš - Tenis
DPPI

Novak Đoković se pobedom u tri seta, 6:4, 7:5, 6:3, osvetio Rodžeru Federeru za prošlogodišnji poraz, takođe u polufinalu Rolan Garosa

Federer je prošlogodišnjom pobedom prekinuo fantastičan niz od 43 uzastopne pobede Novaka Đokovića, ali 2012. godine nije uspeo da, kako je i sam rekao misleći na "Novak Slem", pokvari slavlje najboljeg tenisera sveta.

U neugodnim vremenskim uslovima za igru, Federer je kapitulirao na Filip Šatrije terenu, a Novak Đoković je nastavio pohod na četvrti uzastopni Gren Slem trofej.

Mnogo se očekivalo od reprize polufinala Rolan Garosa iz 2011. godine, ali Federer nije bio na visini zadatka. Čak 46 neiznuđenih grešaka je napravio Švajcarac, dok je najbolji teniser sveta napravio samo 17.

Start meča je bio odložen zbog prolaznog pljuska, koji je počeo tokom zagrevanja igrača, ali kompletan meč je odigran u kontinuitetu uprkos lošoj vremenskoj prognozi.

Nakon dobrog starta i dobijenih servis gemova, Federer je napravio prvi korak u petom gemu, mučeći Novaka furioznim forhendima Švajcarac je napravio prvi brejk.

Podjednako brzo kako je Fedreru proradio forhend u petom gemu, tako je taj udarac potpuno nestao u sledećem gemu i Novak je vratio brejk. Novu priliku je imao Novak u osmom gemu, udarci Federera su izlazili iz terena i na 30:30, Novak sa dva poena oduzima servis Švajcarcu.

Osvajanjem prvog seta Đoković je letargično ušao u drugi, dozvolivši Federeru da zaboravi prvi set i na samom startu drugog povede sa 3:0.

Delovalo je da će Fedrer izjednačiti rezultat u setovima, ali je onda usledila prava revija brejkova i Novak je brzo smanjio na 3:2, da bi Švajcarac brejkom povećao prednost koju Srbin sustiže novim ribrejkom. Vratio se Novak u set na 4:4, ali je lošom selekcijom udaraca dozvolio protivniku da brejkom dođe na prag osvajanja drugog seta. I u desetom gemu Novak pravi brejk, izjednačava na 5:5. Propuštene prilike potpuno su psihološki izbacile iz takta Federera, tako da je u preostala dva gema Đoković samo držao lopticu u igri, a Švajcarac je odradio posao za Novaka. Posle 87 minuta igre srpski teniser imao je velikih 2-0 u setovima (7:5).

Imao je nakon dobijena dva seta Novak veliku psihološku prednost početkom trećeg, ali i Federer nije imao šta da izgubi više. Švajcarac je ostao smiren na startu, uspeo je da dobije prva dva servis gema, ali ne i treći. Đoković je sačekao svoju priliku i, iako je dve vezane brejk šanse propustio, izborio se za treću koju je pretvorio u vođstvo od 4:2.

U nastavku meča srpski teniser je dobio preostala dva servis gema i u velikom stilu se izborio za nedeljno finale i priliku da osvajanjem četvrog Gren slema zaredom uđe u istoriju tenisa, kao prvi igrač u poslednje 43 godine kojem je to pošlo za rukom. Novak u nedelju igra svoje prvo finale Rolan Garosa.

*LINK - Tenis

Srbija ostaje u Svetskoj grupi Dejvis kupa - Tenis

Tenis - Srbija ostaje u Svetskoj grupi Dejvis kupa

Teniska selekcija Srbije je u baraž meču u Bangaloru savladala Indiju 3:2 i naredne godine će se takmičiti u Svetskoj grupi Dejvis kupa.

VTA: Krunić ispala iz Top 100 - Tenis

Tenis - VTA: Krunić ispala iz Top 100

Na najnovijoj VTA listi, Srbija ponovo ima samo tri teniserke među sto najboljih, jer je Aleksandra Krunić pokvarila rejting.

ATP: Nadal smanjio Novakovu prednost - Tenis

Tenis - ATP: Nadal smanjio Novakovu prednost

Najnovija ATP lista nije donela bitnije promene u Top 10, a Viktor Troicki je prvi put posle suspenzije među 200 najboljih tenisera sveta.

Francuska u finalu Dejvis kupa - Tenis

Tenis - Francuska u finalu Dejvis kupa

Teniska reprezentacija Francuske je osvojila i trećibod u polufinalnom susretu Dejvis kupa sa Češkom,dok je Švajcarcima potreban još jedan bod za finale.

Srbija povela 2:0 protiv Indije - Tenis

Tenis - Srbija povela 2:0 protiv Indije

Teniska reprezentacija Srije je odlično počela duel sa Indijom za opstanak u Svetskoj grupi Dejvis kupa, jer nakon prvog dana vodi protiv Indije 2:0.

VTA: Krunić napredovala do Top 100 - Tenis

Tenis - VTA: Krunić napredovala do Top 100

VTA lista objavljena posle US Opena donela je dosta promena u vrhu, a Aleksandra Krunić je napredovala do stotog mesta.

ATP: Novak uvećao prednost, Nišikori i Čilić u Top 10 - Tenis

Tenis - ATP: Novak uvećao prednost, Nišikori i Čilić u Top 10

Iako nije odbranio bodove iz prošlogodišnjeg finala, Novak Đoković posle US Opena ima veću prednost na čelu ATP liste u osnosu na Nadala.

Čilić je šampion US Opena - Tenis

Tenis - Čilić je šampion US Opena

Hrvatski teniser Marin Čilić je za 114 minuta u finalu US Opena savladao Keija Nišikorija, rezultatom 6:3, 6:3, 6:3, za prvi gren slem trofej u karijeri.

Serena uz Navratilovu i Evert - Tenis

Tenis - Serena uz Navratilovu i Evert

Serena Vilijams je osvajanjem US Opena došla do 18. gren slem trofeja u karijeri, koliko su osvojile i legendarne Kris Evert i Martina Navratilova.

Het-trik Serene Vilijams na US Openu - Tenis

Tenis - Het-trik Serene Vilijams na US Openu

Serena Vilijams je treću godinu zaredom šampionka US Opena, Amerikanka je do šeste titule u Njujorku došla bez izgubljenog seta.