04/09/2011 - 07:50 - Updated 04/09/2011 - 08:01

Bolt bez konkurencije

Bolt bez konkurencije - Atletika
Reuters

Osmi dan Svetskog atletskog prvenstva obeležio je Jusein Bolt, koji je nakon diskvalifikacije u trci na 100m, osvojio zlatnu medalju na 200 metara.

Osmi dan Svetskog atletskog prvenstva obeležio je Jusein Bolt, koji je osvojio zlatnu medalju na 200 metara.

Tragičar dana je Blanka Vlašić, koja je posle četiri godine poražena u skoku uvis. Od srpskih predstavnika u Daeguu je učestvovao Nenad Filipović, ali je diskvalifikovan u hodanju na 50 kilometara.

Najbolji sprinter današnjice Jamajkanac Jusein Bolt nije dozvolio da mu se u trci na 200 metara dogodi kardinalna greška na startu, kao u trci na duplo kraćoj stazi. Bolt na stazi prosto nema konkurenciju, a to je dokazao u trci na kojoj je odbranio titulu osvojenu u Berlinu 2009.

Pitanje je bilo samo kako će se ostali rasporediti. Jamajkanac je trku završio u vremenu 19.40, što je četvrti najbolji rezultat svih vremena, ali daleko od njegovog svetskog rekorda 19.19. Drugo mesto osvojio je Amerikanac Volter Diks sa vremenom 19.70, treći je bio Francuz Kristof Lemetr sa vremenom 19.70.

- Veoma sam srećan i ponosan posle ove pobede. Bio sam veoma razočaran posle trke u nedelju, što sam sebi oduzeo mogućnost da odbranim titulu na 100 metara. Ovo je bila sjajna prilika za mene da taj peh ostavim iza sebe - istakao je Bolt.

Iznenađenje dana desilo se u skoku uvis, gde su dve prvoplasirane iz Berlina zamenile pozicije. Ruskinja Ana Čičerova preskočila je iz prvog pokušaja 2.03 metra i osvojila zlatnu medalju ispred Hrvatice Blanke Vlašić koja je istu visinu preskočila iz drugog pokušaja. Ruskinja je time prekinula četvorogodišnju dominaciju Splićanke. Treće mesto osvojila je Italijanka Antonijeta Di Martino sa preskočena 2.00 metra.

- Dobro je bilo, stvarno sam presrećna. Ovo je srebro za mene kao zlato, a i skočila sam po stoti put preko dva metra u karijeri. Koleno me dosta boli, ali u tom trenutku zaboraviš na svu bol. Ma, mislim, nije problem to bolno koleno, bol se povuče kada adrenalin krene, ali problem je što ja nisam mogla da treniram sto posto - rekla je Blanka Vlašić posle finala.

Kenijski atletičar Asbel Kipror osvojio je zlato u trci na 1.500 metara rezultatom 3.35,69 minuta. Drugi je bio njegov zemljak Silas Kiplagat, treći Amerikanac Metju Sentrovic.

Zanimljivo je bilo i u ženskim trkačkim disciplinama. U trci na 100 metara sa preponama Australijanka Seli Person potvrdila je apsolutnu dominaciju rezultatom 12,28 sekundi. Pirsonova je ovim rezultatom oborila rekord šampionata i ujedno zabeležila četvrti najbolji rezultat u istoriji. To je za sedam stotinki slabiji rezultat od svetskog rekorda Bugarke Jordanke Donkove iz 1988. Srebro je osvojila Amerikanka Danijela Karuters, a bronzu njena sunarodnica Don Harper.

- Znala sam posle polufinala da imam ovo vreme u nogama. Znala sam da mogu da izdržim ovaj ritam i ostvarim dobar rezultat. Tokom trke znala sam da trčim brzo i da ću postići dobar rezultat - rekla je Personova.

U jednoj od najinteresantnijih disciplina američka ženska štafeta 4 x 400 metara osvojila je zlato sa rezultatom 3.18,09 minuta. Srebro je pripalo Jamajčankama, koje su istrčale vreme 3.18,71, a bronzu su kući ponele Ruskinje sa vremenom 3.19,36.

Trenutno najuspešnija reprezentacija je SAD, koja je osvojila 21 medalju, 10 zlatnih, sedam srebrnih i četiri bronzane. Rusija je druga sa 17 medalja (7, 4, 6), a treća je Kenija sa 14 medalja (6, 5, 3).

Srpski atletičar Nenad Filipović nije završio trku na 50 kilometara u brzom hodanju na Svetskom prvenstvu u Daeguu u Koreji, pošto je diskvalifikovan. Zlatnu medalju osvojio je Rus Sergej Bakulin, a srebrnu njegov zemljak Denis Nižegorodov. Bronza je pripala Džeredu Telentu iz Australije. Selekcija Rusije osvojila je tako šest od devet medalja u hodačkim disciplinama.

Atletika - Španović bronzana, zlato za američku štafetu

Poslednjeg takmičarskog dana na Svetskom dvoranskom prvenstvu u Sopotu, Ivana Španović je ponovila uspeh iz Moskve i osvojila je bronzanu medalju.

Španović u finalu, deoba zlata u skoku u vis - Atletika

Atletika - Španović u finalu, deoba zlata u skoku u vis

Srpska atletičarka Ivana Španović je izborila finalno nadmetanje na Svetskom dvoranskom prvenstvu u atletici, koje se održava u Sopotu u Poljskoj.

SP: Vajtning odbranio titulu, Broersen zlatna petobojka - Atletika

Atletika - SP: Vajtning odbranio titulu, Broersen zlatna petobojka

Prvog dana takmičenja na Svetskom dvoranskom prvenstvu u Sopotu, u Poljskoj su podeljene medalje u bacanju kuge i u petoboju za atletičarke.

Kempbel-Braun ipak nije dopingovana - Atletika

Atletika - Kempbel-Braun ipak nije dopingovana

Odlukom Suda za arbitražu u sportu u Lozani, ukinuta je suspenzija Veronike Kempbel-Braun.

Isinbajeva je sportistkinja godine - Atletika

Atletika - Isinbajeva je sportistkinja godine

Svetska rekorderka u skoku sa motkom, Jelena Isinbajeva je proglašena ruskom sportistkinjom godine u izboru sportskih novinara Rusije.

Jamajčani su atletičari sezone - Atletika

Atletika - Jamajčani su atletičari sezone

Jamajčani Jusein Bolt i Šeli-En Frejzer-Prajs su proglašeni na IAAF gala svečanosti u Monaku za najbolje atletičare u minuloj sezoni.

Maraton u Njujorku - Atletika

Atletika - Maraton u Njujorku

Maraton u Njujorku je zakazan za 3. novembar, a Eurosport će direktno pratiti kompletno takmičenje, koje počinje u 15.30 (CET).

Kipsang oborio svetski rekord u Berlinu - Atletika

Atletika - Kipsang oborio svetski rekord u Berlinu

Kenijac Vilson Kipsang je za 15 sekundi popravio svetski rekord, što mu je donelo trijumf na maratonu u Berlinu